Odebírat program

21.09. 06:30

Císařská Vídeň – dvoudenní výlet

termín:  21. – 22. září 2019

čas a místo srazu: sobota 21. 9. v 6:15, Praha – Hlavní nádraží, Nová odbavovací hala u tabulí s příjezdy/odjezdy

předpokládaný návrat: neděle 22.9. ve 23:14, Praha – Hlavní nádraží

cena: 3 290 Kč, cena zahrnuje dopravu vlakem a ubytování, služby průvodce (cena nezahrnuje stravování, cestovní pojištění, lístky na MHD). V rámci výletu se nepočítá s placenými vstupy do památek.

ubytování: Hotel Ibis Wien Mariahilf, umístěný cca 500 m od Mariahilfer Strasse, 2 lůžkové pokoje se sociálním zařízením, za příplatek snídaně.

 

Vídeň, kráska na Dunaji, metropole habsburské říše, které jsme byli po staletí součástí. Ačkoliv se to dnes příliš nezmiňuje, právě Vídeň byla vzorem mnoha slavným českým architektům, kteří zde studovali a získávali své první praktické zkušenosti. Bylo tomu tak zvláště v době její velkorysé proměny v reprezentativní císařskou metropoli v druhé polovině 19. století. Velkolepá okružní třída Ringstrasse s víceřadými alejemi, lemovaná majestátními veřejnými budovami a městskými parky, se stala vzorem pro mnohá česká i moravská města a jejich významné stavby. A právě touto vídeňskou stopou, především v Praze a Brně, se budeme zabývat. Zjistíme, kteří čeští architekti ve Vídni studovali, co zde realizovali a hlavně čím se inspirovali, když navrhovali svá největší díla. Za všechny jmenuji například J. Mockera, J. Zítka, J. Schulze, A. Loose, J. Hlávku nebo J. Kotěru. Budeme se však zabývat také českou stopou ve Vídni, která byla silná zvláště ve středověku, kdy Praha byla Vídni vzorem. Nevynecháme ani povídání na téma fungování a správy Rakousko-Uherska, ukážeme si významné státní budovy a za pomoci dobových fotografií nasákneme atmosféru začátku 20. století, kdy Vídeň byla velkolepou metropolí mnohonárodnostního soustátí, které již brzy mělo zmizet ve víru první světové války.

 

Závazné přihlášky zasílejte na emailovou adresu info@prampouch.cz. Kapacita výletu je již naplněna. Druhý termín bude vypsán na jaře roku 2020. Platba bankovním převodem co nejdříve po potvrzení přihlášky na účet 2100983242/2010. Pro identifikaci platby je nutné uvést variabilní symbol, který bude uveden v emailu potvrzujícím objednávku. Rezervace místa je platná po zaplacení ceny výletu. Podrobné pokyny k odjezdu budou zaslány 14 dní předem.

 
rámcový program:

sobota 21. 9. – prohlídka historického centra (katedrála sv. Štěpána, Hofburg, Minoritský kostel, kostel sv. Petra, kostel sv. Karla Boromejského atd.)

neděle 22.9. – prohlídka Ringstrasse (radnice, parlament, univerzita, muzea, opera, dvorní divadlo, burza, Votivní kostel atd.)

 

Stornovací podmínky zde.

 

mapa není k dispozici